środa, 21 października 2009

Wielkimi krokami zbliża się dzień Wszystkich Świętych, dzień pamięci, czci, szacunku i naszej ofiary za tych którzy już odeszli. Jest to dzień zadumy związany ze wspominaniem zmarłych.
W kościele prawosławnym takim dniem jest Niedziela Wielkanocna. W krajach anglosaskich, natomiast, odpowiednikiem Dnia Wszystkich Świętych jest Halloween w tym dniu , jednak, protestanci w odróżnieniu od katolików wesoło świętują.
W większości religii ze świętem zmarłych związany jest ogień, jest on symbolem pamięci, wdzięczności, modlitwy. Z tradycji pogańskiej ma on także na celu oświetlanie drogi zmarłym, spalenie ich grzechów i odpędzenie demonów.
Zapalane na mogiłach znicze i składane w ofierze wieńce, wiązanki, kompozycje i bukiety mają na celu nie tyle przyozdobienia nagrobka co wstawienie się za zmarłym w niebie, jest to nasza ofiara dla Boga składana w imieniu zmarłego, a przy okazji na pewno nieraz cieszy przy okazji oko i duszę zarówno zmarłych jak i żyjących.

A oto kilka wieńców i wiązanek wykonanych w ostatnich dniach właśnie jako wstawiennictwo i wyraz szacunku dla zmarłego
1 komentarz:

  1. Kasiu...dziękuję (nie po raz pierwszy i pewnie nie ostanti) za florystyczną oprawę naszego ślubu, oraz ślubów naszych znajomych (Wandy, Asi i innych)...oraz za to co zobaczę 01.11.09...dziękuję w imieniu dziadka :) Pozdrawiam i życzę samych sukcesów na Narutowicza ;) Karolina

    OdpowiedzUsuń